Przejdź do treści

Huna - Ho'oponopono

Ho'oponopono

Hoʻoponopono to prastara hawajska praktyka pojednania i wybaczania wykonywana w obecności członków rodziny chorej osoby. W dzisiejszych czasach kapłana może zastąpić starszy członek rodziny lub nawet sam chory.

W wielu kulturach polinezyjskich wierzono, że ludzkie błędy i pomyłki (nazywane hara lub hala) powodowały choroby. Niektórzy sądzili, że błędy wywoływały gniew bogów, inni natomiast uważali, że przyciągały one nieprzyjaznych bogów. Tym niemniej wciąż wielu wierzyło, że poczucie winy spowodowane błędami sprawiało, że byli chorzy.

Hawajczycy wierzą, że winy ojca spadają na jego dzieci. Jeśli dziecko jest chore, rodzice są wówczas podejrzewani o kłótnię bądź jakieś wykroczenie. Społeczne problemy mogą zaś doprowadzić do wyjałowienia ziemi i innych katastrof. Harmonia zostaje przywrócona tylko poprzez przyznanie się do błędu i przeprosiny.

Hoʻoponopono jest objaśnione w Hawaiian Dictionary jako „mentalne oczyszczanie: rodzinne spotkania, podczas których, relacje między członkami rodziny były prostowane poprzez modlitwę, rozmowę, spowiedź, skruchę oraz wzajemne pojednanie i wybaczenie”. Dosłownie, hoʻo znaczy „rozpocząć działanie”.

Fuzja serca i umysłu

Dla osób, które są gotowe i zdecydowane, aby się rozwijać i tworzyć pozytywne zmiany w swoim życiu.

Łagodzenie stresu i napięcia

W stanie theta pobudzamy wyobraźnię, redukujemy stres, uaktywniamy uśpione zasoby

Hoʻoponopono

Koryguje, przywraca i utrzymuje poprawne stosunki wśród członków rodziny poprzez dotarcie do źródła problemów.

Pono określa się jako: „dobroć, sprostowanie, moralność, moralne wartości, poprawna lub odpowiednia procedura, doskonałość, dobrobyt, dostatek, pomyślność, pożytek, naturalny stan rzeczy, powinność (moralna), stosowność, właściwość, słuszność, sprawiedliwość, cnotliwość, zadowolenie, uczciwość, zbawienie, perfekcyjny porządek, precyzyjność, dokładność, poprawność, powinność, konieczność odczucia ulgi, usatysfakcjonowanie”.

Ponopono oznacza „uporządkowanie, sprostowanie, aranżować, układać, regulować, ulepszać, dopasowywać, rewidować, ustawiać”.

Hoʻoponopono koryguje, przywraca i utrzymuje poprawne stosunki wśród członków rodziny i jej „rodzinnych” bogów lub boga, poprzez dotarcie do przyczyn i źródeł problemów. 

Zwykle jest prowadzone przez najstarszego członka rodziny. On lub ona gromadzą się razem z całą rodziną. Jeśli rodzina nie jest w stanie przebrnąć przez jakiś problem, zwraca się do innej zaufanej i szanowanej osoby znającej tę tradycję.

Proces zaczyna się modlitwą. Dokonuje się opisu problemu, podsumowuje go i dyskutuje nad przewinieniem. Wymagane jest gruntowne przemyślenie i współpraca, a nie „kurczowe trzymanie się winy”. Poświęca się też czas na refleksje nad gmatwaniną emocji i urazów. W końcu następuje spowiedź, skrucha i wybaczenie. Każdy uwalnia (kala) każdego, wybaczając mu. Odcinają się od przeszłości (’oki) i razem dokonują ceremonialnego zamknięcia wydarzenia ucztą, zwaną pani, podczas której jedzą wodorosty kala (limu kala) symbolizujące uwolnienie.

HEART&MIND FUSION - huna/hO'OPONOPONO

Sesje wykonywane są w gabinecie lub na odległość przez telefon, Messenger, WhatsApp
ENERGIA NIE ZNA CZASU I PRZESTRZENI GDYŻ WSZYSTKO JEST ENERGIĄ